Copyright
danışmanlık, ajans, danışma ajansı, danışmanlık firmaları, danışmanlık şirketi, iş geliştirme ajansı, başarılı ajans, profesyonel danışmanlık, e-ticaret danışmanlığı, sosyal medya danışmanlığı, satış danışmanlığı, pazarlama danışmanlığı, web tasarım ajansı, aydın web tasarım, web sitesi, web sitesi tasarımı, web tasarım fiyatları, kurumsal web tasarım, web tasarım firmaları, internet sitesi, profesyonel web tasarım, sosyal medya, sosyal medya ajansı, en iyi sosyal medya ajansı, sosyal medya eğitimi, sosyal medya ajansları, sosyal medya eğitimi, sosyal medya danışmanlığı, dijital pazarlama, dijital pazarlama ajansı, seo ajansı, seo fiyatları, pazarlama stratejileri, pazarlama teknikleri, satışı arttırmak, dijital pazarlama uzmanı, adwords ajansı, adwords uzmanı, dijital reklamcılık, mobil uygulama, mobil uygulama yaptırma, app store uygulama, android uygulama, uygulama yaptır, aydında mobil uygulama, bodrum mobil uygulama, mobil uygulama yaptır. avukat, avukat siteleri, söke avukatları, sökede avukat, aydın avukatları, aydında avukat, en iyi avukat, kuşadası avukat, sağlık avukatları, sağlık hukuku, turizm avukatı, mehmet yusuf dağ, avukatlar, en iyi avukatlar, en iyi boşanma avukatı, en iyi ceza avukatı, aydının en iyi avukatı, telif hakkı avukatı, aydında hukuk bürosu, söke, kuşadası, aydın, nazilli, eşek sütü sabunu, eşek sütlü sabun, güneş yağı, incir çekirdeği yağı, nar çekirdeği yağı, Yabani Enginar, Maydanoz Yağı, göğüs bakım yağı, saç bakım yağı, nar çekirdeği kremi, nar çekirdeği, hatice teyze,

EAO (Elektrik Ark Ocakları)

Birincil güç kaynağı !

Elektrik ark ocakları birbirinden ayrılabilir alt çanak ve üst gövdeden oluşmaktadır. Alt çanak içerisi refrakter örülü olup 1600 0C üzerine ısıtılan ergimiş çelik için hazne görevi görür. Üst gövde ise ana taşıyıcı konstrüksiyon ve boru-boru şeklinde dizayn edilmiş su soğutmalı duvar panellerinden olşur ve üstünde hareketli (yukarı/aşağı ve dönen) su soğutmalı kapak bulunur. Üst gövde şarj malzemeleri için bir hazne olarak kullanılır.

AC (Alternatif akım) ve DC (doğru akım) olmak üzere iki tip ark ocağı vardır. AC ark ocaklarında herbir faz için bir grafit elektrot kolonu (toplam 3), DC ark ocaklarında ise bir elektrot kolonu kullanılır. Ark ocakları, esas olarak sadece ergitme ekipmanı olarak kullanılıp, ergitme sırasında sınırlı metalurjik işlemler gerçekleşir. Çeliğin rafinasyonu ve alaşımlaması pota ocağı olarak adlandırılan ikincil metalurji ünitesinde yapılır. VD/VOD üniteleri yüksek kalite farklı çelik türleri yapımında kullanılan rafinasyon üniteleridir.

Ark ocağı ergitmede birincil güç kaynağı elektrik enerjisidir. EAO trafo kapasiteleri ocak döküm tonajına bağlı olarak 0,8 -1,5 MVA/t. aralığındadır.

EAO ergitmede ikincil güç kaynağı ise üst gövde duvara monteli oksijen/yakıt kombine brülör-ejektörlerdir. Bir ark ocağında bürülör toplam gücü, ocak büyüklüğüne bağlı olarak trafo gücünün %20-40’ı kadar olabilir. Bazı tesislerde curuf kapısından oksijen ve karbon enjekte için sarfedilir borulu manüplatör kullanılmaktadır.

Oksi/yakıt kombine brülör-enjektörlere ilave olarak duvara monteli karbon enjektörleri ile farklı tiplerde kireç enjekte sistemleri de cüruf köpürtme için kullanılarak ocak uzun ark boyuyla çalıştırılır. Uzun ark boyuyla çalışma sarfları azaltır ve üretkenliği artırır.

Ark ocaklarında farklı döküm alma sistemleri mevcut olup, en yaygın ve tercih edileni EBT, merkezden kaçık döküm almadır.

TOP